23. 10. 2017
Zažiju si sám let, zažiju si sám pád - říká Ektor v novém klipu Ikaros, který avizuje prosincové album Alfa
Zažiju si sám let, zažiju si sám pád - říká Ektor v novém klipu Ikaros, který avizuje prosincové album Alfa
Dlouhodobě jeden z nejlepších tuzemských představitelů rapu jménem Ektor vydává v těchto dnech svůj další videosingl z připravované des...
(autor: redakce) /127/
25. 5. 2017
Další jména na HHK
HIP HOP KEMP 2017 / SWEET SIXTEEN KŘIŽOVATKA Hip Hop Kemp je na rozcestí. Tíha tradice z minulosti. Vzrušení z budoucnosti. Stylová paleta p...
(autor: Mattes) /1238/
25. 5. 2017
NO GIMMICKS na HHK 2017
NO GIMMICKS Už jsme toho měli spoustu. Partičky, tlupy, crews, clicky, klany, gangy, rody, kmeny i rodokmeny… Čím víc jich je na kontě, tím...
(autor: Mattes) /841/
25. 5. 2017
HIP HOP KEMP – SWEET SIXTEEN
JMT - JEDNA MOCNÁ TRADICE Tradice. Odkaz. Všechno to navazování a opakování. Všechno to “a rok se s rokem sešel”. Patnáct let to tu ...
(autor: Mattes) /965/
12. 1. 2017
Jackpot odešel údajně dobrovolně! R.I.P. JACKPOT!!!!
Jackpot odešel údajně dobrovolně!  R.I.P. JACKPOT!!!!
Je to pár hodin, co k nám do redakce došla špatná zpráva! Jackpot Daniels rapper labelu nebo chcete-li uskupení YZO Empire / Milion+ Entertai...
(autor: mattes) /4010/
3 otázky pro

Khomator na rozhovoru aneb škatulky prosím stranou!


Datum31. 1. 2012
AutorVita Žuravel


Khomator - havířovský rodák je MC a aktivní výtvarník (writer), též pořadatel hip-hopových akcí a projektů (např. Graffiti fest United Colours.). Jako raper funguje od roku 2002. Od té doby toho mnoho vyprodukoval. V roce 2004 vydal s crew Vysoké komíny, kterou sám založil, demo “Zvuk města”. O dva roky později vydáva solo desku Tři x čtyři. V roce 2008 realizuje projekt Khomator presents: Silezja unja, na kterém hostuje vice než 50 lidí (Mc´s ze Severní Moravy a Polska, beatmakers, vokalisti, DJ´s). O rok později vydáva mixtape Feat centrum vol.1 a v roce 2011 přichází s druhou deskou Terapie, která sklidila u posluchačů úspěch, avšak kritikové ji označili za standartní. Obrázek o tom, jak tomu je ve skutečnosti by jste si měli vytvořit sami.

 Víme, kdy jsi začal s hip hopem známe tvoji tvorbu, ale zajímalo by mě co tě vedlo k tomu stat se raperem? Kdo ti byl vzorem? Případně jaké byly tvoje začátky?

Vše začalo v 96. – 97., kdy jsem uviděl klip Televize od Chaozzu a dal sbohem Spice Girls (smích). Potom jsem začal objevovat celou hip-hopovou kulturu, graffiti přes články v Pop-lifu atd. Šlo to ruku v ruce a strašně mě to chytlo. Z hudby byli Chaozz to první, co jsem poznal, poté přišli Cypress Hill a kazety z Polska, které jsme si půjčovali a nahrávali. Hip-hop mě drží dodnes, protože je to pro mě naprosto svobodná forma seberealizace a to byl taky podnět, proč jsem začal psát své první věci a jména. V hudbě mi byl vzorem určitě Deph, jehož tvorbu sleduju od dob Chaozzu a neustále mě baví a překvapuje.

Za svou kariéru si toho hodně vyprodukoval a realizoval jsi několik projektů, co tedy považuješ za svůj největší hudební a writerskej úspěch?

Co se týče hudby, tak jsem rád, že vyšel projekt Silezja unja. Toho si cením hlavně proto, že se tam spojilo téměř padesát lidí nadšených udělat společně velkou věc. Je v tom neskutečné úsilí a rok práce. Je to milník hip-hopové scény Severní Moravy a Slezska. Odehráli jsme i supr koncerty, kde vystoupili skoro všichni zúčastnění MC´s. Moje nejlepší deska, se kterou jsem nejvíce spokojený, je zatím ale samozřejmě ta poslední, která je venku od května a jmenuje se “Terapie”. Co se týče graffiti, tak jsem rád za každou vydařenou akci. Těším se na to, co příjde zítra, než abych se ohlížel na to, co jsem udělal nejlepšího. Takže prostě píšu a maluju, pořádám United Colours a jiný jamy. Snažím se kultuře vracet to co mi dala a mám radost, když vím, že udělám dobrej jam a lidi přijedou, baví se a rádi vzpomínají.

13.5.2011 jsi vydal desku Terapie, proč zrovna tento název?Pod kterým labelem jsi to vydal? A už jsi natočil nějaký videoklip?

Deska “Terapie” měla vzniknou daleko dřív. A to v roce 2009, hned po Silezja Unja, avšak vlezli mi do toho osobní věci, které byly přednější. Ale ve finále to bylo plus, protože v době hektična pro mě byla práce na desce odreagováním, mou osobní terapií, což se promítlo v textech a nakonec i v názvu. Proto doufám, že je terapii i pro posluchače. Deska vyšla pod labelem Repromanifest, což je projekt lidí ze Severní Moravy. Jsem tam já, Safari, Hosté Odjinud, beatmaker El Bajto, DJ´s Vencza, Česki, Moou, Kika + pražské spojky Bohuš DLM a Daz. Jsou to lidi, kteří působí na scéně přes deset let a mají stejný pohled na věc. Více se dozvíš na www.repromanifest.cz. Co se týče videoklipu, tak ho mám v plánu. Určitě to natočíme, akorát na to klasicky nebyl čas. Nechci typický streetový videoklip, proto když už to budem točit, tak chci, aby to nějak vypadalo. Dávam tomu ještě čas, ale během zimy by to mělo vzniknout.

Četla jsem recenze na tvou desku a je ti vytýkáno, že tvoje texty jsou, lidově řečeno, na jedno brdo, jaký na to máš názor?

Zajímalo by mě, kde jsi to četla, já teda takové reakce nezaznamenal. Samozřejmě sto lidí sto chutí a je to zase subjektivní názor jednoho člověka. Ale v pohodě, já jsem vděčný za zpětnou vazbu, minimálně proto, že tě může posunout dál. Moje tvorba je reflexe života, světa, společnosti i mých vnitřních pocitů. Věci, co zažíváme denně. Samozřejmě s nutnou dávkou reflexe hip-hopu, jako podstatné části mého stylu života. Snažím se o to, aby moje texty byly co nejvíce autentické, a to je pro mě základ. Například rádoby “diss” tracky nedělám, protože je to pro mě prázdné téma. Chci, aby moje texty někoho obohatily. V textech chci slyšet nějaký názor, proto poslouchám rap, který názor a atmosféru přinese. Tohle všechno se snažím dát i do své tvorby a chci posluchače nakopnout a zapnout jeho obvody na stejnou vlnu. Podle reakcí, které dostávám já se mi to daří a to je pro mě hlavní.

V roce 2007 si založil web www.khomator.com jak je to s webem dneska?

Web vznikl v roce 2007 a skončil před necelým rokem. Byl to web, kde jsem publikoval informace o dění kolem hip-hopu na severní Moravě, akcema začínaje, graffiti reporty konče. Je to pro mě projekt, který skončil, protože přišly jiné priority a nemohl jsem webu věnovat tolik času, aby byl aktuální a přínosný.

Říká se, že mekkou českého hip hopu je Praha jaký je na to tvůj názor a vůbec jaký máš názor na českou hip hopovou scénu?

Co si budem povídat, nejviditelnější kapely a začátky všeho pocházejí z Prahy. Já bych to nehodnotil jestli je to Mekka nebo není. Je to velkoměsto a život tady je uplně jiný. Mekkou by bylo, kdyby tam existovalo tolik kvalitního hip-hopu, že bych se tam jezdil dobíjet a modlit. Což se teda o Praze, na to jak je to velké město, rozhodně říct nedá. Hodnotím hip-hop podle toho co mi řekne, ne podle toho odkud je. V republice je spoustu zajímavých jmen. Já osobně hodně poslouchám polskou scénu, která je daleko autentičtější, upřímnější a talentovanější než ta naše (a nejde o to, že je to větší stát). Nové desky některých našich starších raperů jsou pro mě slepou ulicí. Nejsem ten typ, co si jede 90ky a není otevřen novým postupům – s takovýma lidma je ámen, já jen potřebuju z hip-hopu cítit autentičnost, pravdu a sdělení a to mi chybí. Např. Indy, ač jej respektuju za to co českému hip-hopu přinesl, mi příjde jako katalyzátor prázdných přirovnání. Žádné emoce, prázdno, šlus. A takových je u nás více. Ptáš-li se co mě teda z ČR baví, tak je to víceméně komplet rooster TyNikdy labelu, Wuty, Prago, James Cole, Oliver Lowe, Skica, Pio (snad ještě žijou), cením i Wladimíra a WWW I když to není úplně moje krevní skupina.

Dávaš freestyle?A jaký je tvůj názor na battle?

Kdysi jsem jezdil na nějaké battly, ale ta éra je za mnou. Cením Battlery, kteří umí vtipně rozebrat protivníka, rozesmát sál a vyrvat tak protivníkovi všechny zbraně z ruk. Když to umíš, je to nejúžasnější forma MCingu. Agresivní pičing do matek je demence, ne battle.

Jaké máš plány do budoucna, chceš i nadále dělat underground nebo se budeš chtít protlačit do komerce?

Co je to underground? Co je to komerce? Jsem komerční, protože jsem prodal 200 desek? Jsem underground, i když mám tracky v rádiu? Škatulky prosím stranou. Já to vidím takto: Jak kdysi řekl Orion, hip-hop je kultura bez hranic. Je to pro mě intimní věc, je to moje láska a obrovský kus života, který mě naplňuje, nemůžu ze své životní partnerky udělat děvku, takový pimp fakt nejsem :). Budu dělat autentické výpovědi, hudbu a texty, která přinese lidem emoce. MC je ten, který řídí obřad, má moc něco lidem předat, naučit, ukázat cestu. Je to dar, který mám a na kterém pracuju. Tohle je naprostá priorita a základ toho proč to vůbec dělám. Pokud tahle cesta přiláká takové množství posluchačů a mediálního zájmu, že mi rap hodí dobré prachy, tak je to má odměna, nikoliv však prvoplán.

Děkuju za prostor a zvu všechny na náš web www.repromanifest.cz.

čtenářů: 6466

přidat komentář
hiphopshop.cz  |  nejvicobleceni.cz  |  4members.cz  |  krutyhadry.cz  |  allelements.net  |  artattack.sk  |  bbarak.cz  |  bigcity.cz  |  bigup.cz  |  autersky.com  |  cream.cz  |  dancemelnik.cz  |  graffitishop.cz  |  hip-hop.sk  |  hiphopstage.cz  |  hydroponic.cz  |  megaskate.cz  |  metancity.com  |  phatbeatz.cz  |  pilsenskills.cz  |  pipni.cz  |  www.prodance.cz  |  rap-base.cz  |  redbullmusicacademy.com  |  skateshop.cz  |  skoop.cz  |  urbanonline.cz  |  vychytane.cz  |  indielabels.cz  |  rawe.info  |